Charakteristika školy

 

Úplnost a velikost školy

 

Jsme neúplnou základní školou s 1. až 5. postupným ročníkem. Naše málotřídní škola je nepochybně spojována s dětstvím velikána českého romantismu – Antonínem Dvořákem. Podle farní kroniky existuje škola v Nelahozevsi již od roku 1785 a až do roku 1880 byla jednotřídní. A. Dvořák navštěvoval jednotřídku v Nelahozevsi od podzimu roku 1849 do podzimu roku 1853. Nová školní budova, která setrvává až dodnes byla otevřena žákům 9. 5. 1900. V roce 2003 se stala nelahozeveská základní škola právním subjektem. Škola má všechny ročníky prvního stupně. Třídy se tvoří spojením různých ročníků, a to vzhledem k aktuálnímu počtu žáků. Škola není plně organizovaná. Ve škole pracují dvě oddělení školní družiny. Součástí školy je i školní jídelna, která je zároveň vývařovnou pro zdejší MŠ. Kapacita školy je 90 žáků, 60 žáků školní družiny, 200 strávníků školní jídelny. Škola není typem spádové školy. Žáci, kteří školu navštěvují jsou většinou místní. Žáci dojíždí z částí: Nelahozeves I,II, Hleďsebe – 1. díl, Hleďsebe – 2. díl, Lešany. Je situována v klidné  části vesnice, obklopuje ji velký pozemek, který umožňuje dětem dostatek pohybu a školní hřiště. Škola je dostupná městskou dopravou.

 

Vybavení školy (materiální, prostorové, technické, hygienické)

 

Vybavení školy je na dobré materiální a technické úrovni. Výuka probíhá v 5 prostorných a světlých kmenových učebnách a ve 2 odborných pracovnách (počítačová, učebna HV). Počítačová učebna je vybavena 14 počítači, je připojena na internet. Pět kmenových tříd je vybaveno moderní interaktivní tabulí. Součástí školy je velká tělocvična, která je využívána i místními sportovními oddíly. Součástí školy je školní družina, která má samostatně vybavený prostor – hernu. Na zahradě školy bylo vybudováno dětské hřiště, které využívá školní družina. Školní stravování zajišťuje školní kuchyně v prostorné školní jídelně. Žáci mohou také využívat školní knihovnu a šatny s uzamykatelnými skříňkami.

 

 

Charakteristika pedagogického sboru (velikost sboru, kvalifikovanost) a charakteristika žáků

 
K 1.9.2014  - pedagogický sbor tvoří 7 učitelů 1.stupně a 2 vychovatelky školní družiny. Pedagogický sbor je plně feminizovaný. Škola nabízí kvalifikovanou výuku jazyků, výuku práce s počítačem a 2 učitelky jsou kvalifikované vyučovat Ambulantní dyslektický nácvik. Převážná většina žáků jsou děti z okolí školy. Některé děti jsou  i z přilehlých částí obce (Lešany, Hleďsebe 1. díl, 2. díl) . Do školy dojíždí  malé procento žáků z blízkého města Kralupy nad Vltavou.


Dlouhodobé projekty, spolupráce

 
Pedagogové školy spolupracují na školních projektech. Pořádáme ozdravné (školy v přírodě), sportovně zaměřené pobyty (lyžařský kurz) a exkurze. Projekt nadace Grand Circle Foundation (projekt ukončen v roce 2009), projekt EU Peníze školám (projekt ukončen v roce 2013) a projekt EU Ovoce do škol. V roce 2011 jsme se stali aktivní školou na portálu proskoly.cz.


 


Spolupráce s rodiči a jinými subjekty (školskou radou, školskými poradenskými zařízeními, místními a regionálními institucemi)

Spolupráce s rodiči žáků se neustále rozvíjí. Kromě třídních schůzek mohou rodiče školu navštívit v době konzultačních hodin každého vyučujícího, případně kdykoli po telefonické domluvě. Pořádáme dny otevřených dveří nejen pro rodiče, ale i pro budoucí školáky. Spolupracujeme s mateřskou školou. Organizujeme vystoupení pro rodiče žáků školy a vánoční besídku.

Organizujeme a zúčastňujeme se řady kulturních a sportovních akcí, spolupracujeme s Domem dětí a mládeže nejen v Kralupech nad Vltavou, ale i v Mělníku a v Neratovicích. Často využíváme nabídek pořadů Kulturního a společenského domu Vltava a nabídek Městského muzea  a Městské knihovny v Kralupech n.Vlt. a Okresního muzea v Mělníku. Vedení školy, třídní učitelé velmi úzce spolupracují s Pedagogicko psychologickou poradnou Mělník, s odborem sociální péče v Kralupech n.Vlt., s Městskou policií a Policií ČR a se SVP Slaný.

 Několikrát do roka se setkává vedení školy se zřizovatelem. V roce 2005 byla zřízena školská rada.