Základní škola Nelahozeves, Školní 55

ŘÁD ŠKOLNÍ TĚLOCVIČNY

vydává se na základě Vyhlášky MŠMT ČR  291/1991 Sb.,o základní škole, § 15 řád tělocvičny

Žáci jsou s řádem školní tělocvičny seznámeni vždy v první hodině předmětu tělesná výchova ve školním roce, vyučující o poučení učiní zápis do třídní knihy, dbá o to, aby byli dostatečně poučeni i žáci, kteří na první hodině tělesné výchovy chyběli.

Zájmové organizace, které si pronajímají tělocvičnu, se seznámí s řádem tělocvičny při podpisu smlouvy o pronájmu.

1. Žáci vstupují do tělocvičny a šatny pro tělesnou výchovu pouze pod dohledem vyučujícího nebo cvičitele. Chovají se ukázněně v tělocvičně,  cestou tam i zpět. V
  2. Žáci, kteří v hodině Tv necvičí (osvobození od Tv nebo momentální zdravotní indispozice) se řídí pokyny učitele. Žáci s momentálními zdravotními potížemi o nich informují vyučujícího na začátku hodiny nebo okamžitě v průběhu hodiny při jejich vzniku.
  3. Žákům, kteří si žádají o částečné nebo úplné osvobození od Tv, zabezpečí zákonný zástupce lékařské vyšetření. O osvobození od Tv rozhodne ředitel školy na základě doporučení lékaře. Do té doby se účastní výuky v plném rozsahu.
  4. Žáci cvičí v tělocvičně v předepsaném cvičebním úboru. Obuv  nesmí  mít  černou podrážku. Do cvičebního úboru se převlékají v šatně, o přestávce – před hodinou TV. Dozor nad žáky vykonává vyučující TV.
  5. Žáci provádějí v tělocvičně jen činnosti určené vyučujícím. Při nich dodržují stanovené postupy a způsoby cvičení. Cvičící se chovají tak, aby neohrozili zdraví svoje, ani ostatních přítomných osob.
  6. S tělovýchovným nářadím a zařízením tělocvičny zacházejí šetrně, pokud zjistí závadu, která by mohla ohrozit bezpečnost cvičení, oznámí ji neprodleně vyučujícímu.
  7. Při cvičení nesmí mít žáci  na sobě hodinky, řetízky a jiné předměty, které by mohly  ohrozit bezpečnost cvičenců či způsobit úraz. Ukládají je na určené místo podle pokynů vyučujícího. Cvičící si  též  bezpečně upraví dlouhé vlasy..
  8. Cvičenci nesmí nosit a používat v tělocvičně žvýkačky a jídlo.
  9. Každý úraz hlásí ihned žáci vyučujícímu.Vyučující posoudí závažnost poranění. V případě vážnějšího úrazu postupuje vyučující následujícím způsobem:

a)      informuje vedení školy,

b)      zavolá lékařskou službu,

c)  ve spolupráci s vedením školy zabezpečí doprovod dospělou    osobou k lékaři,

d)      oznámí rodičům (např. telefonicky) danou skutečnost,

e)      provede zápis do knihy úrazů a vyplní záznam o školním úrazu.

1. Bez dozoru vyučujícího není  žákům dovoleno manipulovat s náčiním a nářadím, cvičit s náčiním ani  cvičit na nářadí. Žáci nesmí zapínat a vypínat osvětlení v tělocvičně.
  2. Žáci udržují pořádek v tělocvičně, nářadí vracejí stále na stejné místo.
  3. Vyučující nářaďovnu po každé hodině uzamykají.
  4. Je přísně zakázána  jakákoliv manipulace s ohněm, zasahování do instalace elektrického rozvodu a vodovodní sítě.
  5. Učitelé a cvičitelé překontrolují před vstupem i při odchodu stav tělocvičny a nářaďovny, zhasnutí světel a uzavření oken.
  6. Pro zájmové organizace, které si pronajímají tělocvičnu,  platí přísný zákaz kouření v tělocvičně i v přípravné místnosti – chodbě.

S účinností od 1. 1. 2005

V Nelahozevsi. 1.1. 2005                ředitel školy:  Mgr. Věra Bavorová